راهنمای جزیره کیش / درباره /وضعیت اقتصادی - اجتماعی

وضعیت اقتصادی - اجتماعی

جزیره کیش با مساحتی بالغ بر 91.5 کیلومتر مربع و در 18 کیلومتری کرانه جنوبی ایران و در حدود 300 کیلومتری بندرعباس ، بین عرض های 26،29،42 تا 26،34،30 شمالی و طول جغرافیایی 53،53،51 تا 54،2،57 شرقی واقع شده استجزیره زیبای کیش برابر آنچه که ذکر شد از دیرباز تا کنون مقصد نهایی آن دسته از مردمی است که به صورت تخصصی در حوزه تجارت و اقتصاد فعالیت دارند. پس از دوره قاجاریه که جزیره کیش به عنوان قطب واردات و صادرات ایران تلقی گشت و در دوره جمهوری اسلامی که در زمره مناطق آزاد تجاری و اقتصادی قرار گرفت ، همواره خواستگاه تاجران و داد و ستد کنندگان بیشماری بوده و هست.
اما تا پیش از آن، همانند سایر مناطق ایران، فعالیت ساکنان آن، مبتنی بر کشاورزی و دامداری صرف بوده است. بطوریکه برابر مستندات تاریخی دامپروری (دام کوچک-گوسفند) از رونق بیشتری برخورداد بوده است.
رفته رفته با توجه به موقعیت استراتژیک جزیره و اهمیت داد و ستد بین المللی در کشور ، جزیره کیش به عنوان درگاه واردات و صادرات لقب گرفت و موج عظیمی از مهاجران را در خود جای داد. ورود مهاجران به جزیره خواه نا خواه منجر به تغییر سیمای اقتصادی و اجتماعی جزیره شد، بطوریکه هم اکنون (سال 1395) تنها یک مورد دامپروری در جزیره کیش موجود است و کشاورزی به طور کل از رونق افتاده و جای خود را به تجارت های بین المللی و کلان در سطح کشوری داده است.
درباب آگاهی و اطلاع از شمار جمعیتی جزیره کیش گفتنی است:
در زمان قاجاریه مختصر تلاش هایی برای بدست آوردن اطلاعات جمعیتی در کشور صورت گرفت و در سال 1297 شمسی اداره ثبت احوال جهت ثبت و ضبط اعمال چهارگانه (تولد – وفات – ازدواج – طلاق) تاسیس شد اما سازمان ثبت احوال کشور به صورت رسمی و مصوب از سال 1349 کار خود را آغاز کرد و سرشماری نفوس و مسکن به صورت تخصصی ابتدا در تهران و شهرهای حومه و پس از آن در کل کشور به اجرا در آمد.
اینطور که در سالنامه آماری استان هرمزگان سال 1391 آمده است جمعیت جزیره کیش در:
آبان ماه 1375 برابر 8047 نفر
آبان ماه 1385 برابر 20922 نفر
آبان ماه 1390 برابر 24819 نفر
می باشد. لازم به ذکر است سرشماری نفوس مسکن سال 1395 همزمان با نگارش این گزارش در حال انجام است.
با نگاهی اجمالی به اعداد فوق ، کاملا مشخص است که دلیل عمده افزایش جمعیت در جزیره کیش ، مهاجرت بوده است. و با عنایت به موقعیت جزیره کیش گمان می رود که بیشتر مهاجرین به جزیره کیش به دلایل اقتصادی و تجاری به این مکان مهاجرت نموده اند.
متاسفانه آمار دقیق از میزان مهاجرین به جزیره کیش در دسترس نیست و لی میزان مهاجرت به استان هرمزگان در سالنامه آماری سازمان ثبت احوال آمده است که با توجه به همه ی آنچه که ذکر شد بنظر میرسد بیش از 25% مهاجرت به استان هرمزگان مربوط به جزیره کیش می باشد
بر اساس آمارنامه سال 1391 ، بیش از 99.8 % جمعیت جزیره کیش در بخش های مختلف اقتصادی مشغول به کار هستند. و نرخ بیکاری در جزیره کیش صفر درصد می باشد که در نوع خود در کشور عزیزمان بی نظیر است.
مشاغل اقتصادی جزیره کیش با سایر مشاغل اقتصادی کشور کمی متفاوت تر است چرا که در بخش صنایع معدنی ، صنایع کشاورزی و دامداری و همچنین در بخش تولیدات مواد غذایی در جزیره کیش موردی موجود نمی باشد.
در حقیقت جزیره کیش یک بازار بزرگ اقتصادی در خصوص واردات و صادرات کالا است که ساکنین آن از طریق واردات اجناس خارجی و ارائه آن با قیمتهای مناسب تر نسبت به سرزمین اصلی ، باعث ایجاد تمایل مسافران و گردشگران مختلف از جای جای دنیا می شوند برای سفر به جزیره کیش می گردند.
به تعبیری جزیره کیش بنا به سه دلیل عمده اقتصادی به یک بنگاه بزرگ اقتصادی تبدیل شده است :
- نزدیکی جزیره به سرزمین اصلی
- برخورداری از امکانات ترانزیتی به هم پیوسته دو جانبه هم به آسیای میانه و هم به سرزمین اصلی
- برخورداری از نمای ویژه شهری ، شامل مبلمان شهری ، طراحی و اجرای فضای سبز منحصر به فرد ، وجود جادبه های اکوتوریستی بسیار و قوانین ویژه و اصولی در زمینه های مختلف.
اینها دلایل عمده ی مهاجرت ، تجارت و رونق جزیره کیش از دیرباز تا کنون بوده و به نظر می رسد با توجه به ساخت و سازهای کلان بازاری و سکونتی و نیز هجوم بیش از پیش مسافران ایرانی و خارجی به جزیره و پیشرفت اقتصادی روزافزون در سطح کلان مملکتی، جزیره کیش روندی پیشتازانه ای در شکوفایی اقتصاد و ورورد ارز به سرزمین عزیزمان ایران را داشته باشد.