راهنمای جزیره کیش

با موج ها می رقصد

441

همگام با پیشرفت ها و نوآوری های دنیا در همه زمینه ها، دنیای ورزش هم با توجه به ذات پویای خود، نوآوری های بسیاری داشته و ما شاهد ورزش های جدیدی در دنیا هستیم. پس بهتر است تفکر سنتی را که ورزش فقط فوتبال و والیبال و بسکتبال است را رها کنیم و با ورزش های جدید آشنا شویم.یکی از این رشته ها کایت بردینگ یا همان موج سواری با کایت است. یکی ازجوان ترین کایت بردهای ایران،سجاد جهان است که به اعتراف بسیاری از مربیان توانمندی های بسیار بالایی در این رشته دارد.


لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه زمانی کایت برد می کنید؟
سجاد جهان هستم 24 سال دارم.حدود 14 سال است که به همراه خانواده برای زندگی به جزیره آمدیم.7 سال است که اسکی روی آب می کنم.(کیبل اسکی) و حدود 8 ماه است کایت بردینگ را به عنوان ورزش دومم انتخاب کردم و در همین مدت کوتاه توانستم خیلی خوب پیشرفت کنم.
به نظر شما بهترین راه برای یادگیری هر ورزش چیست؟
من هر ورزشی را شروع می کنم روی اصول می آیم بالا و نمی خواهم سریع یاد بگیرم و فقط به دنبال حرکات نمایشی نیستم.من 7 سال اسکی روی آب کردم و روی اصول و بدون آسیب دیدگی اسکی می کنم ولی هستند افرادی که چون اصولی یاد نگرفتند،اسکی می کنند ولی همه ی بدنشان کبود می شود.هر ورزشی دارای مراحلی است و اگر این مراحل پشت سر هم طی شود خیلی اصولی تر و بهتر است.
اسکی روی آب تاثیری در یادگیری این ورزش دارد؟
یک سری حرکات در کایت برد و کیبل شبیه بهم است.من کایت برد را 3 ساعته یاد گرفتم، خیلی ها 7 تا 9 ساعته یاد می گیرند.آموزش کایت برد نیاز به باد دارد.
بیشتر قهرمان های جهان وقتی باد نیست با کیبل اسکی تمرین می کنند و این دو رشته مکمل همدیگر هستند.خوشبختانه در کیش هم کیبل اسکی داریم و هم باد.به همین دلیل من توانستم خیلی زود این رشته را یاد بگیرم و زود پیشرفت کنم.
ویژگی ممتاز کایت بردینگ نسبت به ورزش های دیگر آبی چیست؟
این ورزش جاهایی انجام می شود که باد و دریا باشد و تا تجربه نکنید متوجه نمی شوید که چقدر هیجان انگیز و لذت بخش است این ورزش.این ورزش آلودگی ندارد و مکمل دیگر ورزش های دریایی است چون وقتی دریا طوفانی می شود عملا نه می توان غواصی رفت، نه کیبل اسکی و... این ورزش مکملی است برای کسانی که ورزش های دریایی را دوست دارند و لایف استایلشون ورزش های دریایی است.
به جرات می گویم کسی که یکبار تجربه این ورزش را داشته باشد،دلش می خواهد همیشه باد بوزد.
KishGuide-LifeStyle
شما این رشته را آموزش هم می دهید؟
در کشور ما فقط 2 یا 3 نفر هستند که دوره این رشته را گذراندند و مدرک دارند و من اولین کسی هستم که در این سن این ورزش را آموزش دیدم و در حال حاضر شاگرد دارم. مربی های خودم در جزیره در همین مدت کوتاه اعتماد زیادی به من و کارم پیدا کردند و افراد علاقمند به یادگیری و آموزش این رشته ورزشی را به من معرفی می کنند.
در حال حاضر هم شاگر دارید؟
بله من در حال حاضر 15 شاگرد دارم.هر کدام از آنها از یک شهر برای آموزش آمده اند به طور مثال یکی از شاگردهایم از شیراز به جزیره آمده تا این رشته را آموزش ببیند.یک شاگرد دیگرم پاراگلایدرمن بود و می گفت تعریف من را از چند نفر شنیده بود و آمده بود جزیره من را پیدا کرده بود و وقتی من را دید باورش نمی شد انقدر جوان باشم.
یک شخص، برای یادگیری این رشته چه فاکتورهایی باید داشته باشد؟
یادگیری این رشته اصلا سخت نیست و تنها چیزی که لازم است اینکه شنا بلد باشی آن هم نه برای شنا کردن بلکه به دلیل اینکه ترس از آب نداشته باشی که خیلی به آدم کمک می کند.به نظر من این رشته نه قدرت بدنی می خواهد و نه استعداد آنچنانی.تنها چیزی که موجب یادگیری و پیشرفت در این ورزش می شود فقط علاقه است که به او انگیزه و انرژی می دهد که طی چند ساعت بتواند خیلی راحت راید کند.من تشنه این کار هستم و از هیچ چیزی خسته نمی شوم.خیلی ها شاید حوصله باد کردن کایت را نداشته باشند ولی من اگر چهارتا کایت هم باشد تلمبه می زنم چون عشق راید کردن دارم.
به جز علاقه چه فاکتورهای دیگری برای یادگیری و برد بهتر به شخص کمک می کند؟
بعد از علاقه به آن رشته،تجهیزات در این رشته حرف اول را می زند.من به وسایلی که برای این رشته ورزشی استفاده می کنم خیلی اعتماد دارم.
شما خودتان از چه برندی استفاده می کنید؟
برند لوازم ورزشی من کابرینا است که یکی از بهترین ها و پرفروش ترین برند دنیا در فروش تجهیزات کایت است.
KishGuide-LifeStyle
اگر فردی علاقه به این رشته داشته باشد و بخواهد تجهیزات این ورزش را خریداری کند شما چه توصیه ای دارید؟
چون این رشته به لحاظ هزینه تجهیزات یک رشته گرانی است باید در خرید تجهیزات و انتخاب درست آنچه نیاز هر فرد است خیلی دقت کرد.چون به طور مثال اگر فقط یک کایت اشتباه بخری حداقل 4 میلیون تومان هزینه شده است.
کاربرد سایز بندی کایت ها چیست؟
سایز بندی کایت ها خیلی مهم است.سایز کایت ها در برند های مختلف از 3 متر تا 18 متر است که بسته به سرعت باد و وزن انتخاب می شوند.هرچه سرعت باد بیشتر باشد کایت کوچکتر باید استفاده شود.ولی کایتی که من استفاده می کنم چون یکی از بهترین برندهای دنیا است و من انقدر به این برند اعتماد دارم که در باد شدید هم از کایت سایز 14 که در برندهای دیگر در بادهای کم استفاده می شود استفاده می کنم. خیلی ها به دلیل تجهیزات ناایمنی که دارند نمی توانند به کسی کمک کنند ولی من با این تجهیزات به راحتی می توانم اگر برای کسی روی آب مشکل پیش بیاید به او کمک کنم.
آیا قیمت لوازم کایت بردینگ در برندهای مختلف تفاوت خیلی زیادی دارند یا قیمت ها نزدیک به هم است؟
برندها مختلفی تجهیزات این رشته ورزشی را ارائه می کنند و قیمتها خیلی متفاوت است.برند روی قیمت ها خیلی تاثیرگذار است.ما از برندکابرینا استفاده می کنیم که علاوه بر متریال خیلی خوبی که استفاده می کند هر سال تکنولوژی خود را به روز می کند به عبارت دیگر،کابرینا برخلاف خیلی از برندها کپی کار نیست و در استفاده از تکنولوژی پیشرو است.صاحب این برند آقای پیتر کابرینا یک مرد حدودا 75 ساله است که خود ایشان هنوز کایت برد می کند و در فیلم های 2016-2017 فیلم هایشان موجود است و خیلی از کارهایی انجام می دهد که شاید بسیاری از جوان ها نتوانند انجام دهند.
قیمت تقریبی خرید یک ست ورزشی این رشته چقدر است؟
شما اگر بخواهید یک ست شامل کایت،لاین و بار،هارنس،برد،بوت یا دمپایی مدل سال با یک سایز کایت متوسط برای خودتان تهیه کنید باید در حدود 8.5 الی 9 میلیون تومان هزینه کنید.نکته ای که خیلی باید به آن توجه کرد اینست که سایز کایت ها در قیمت آن ها خیلی تاثیرگذار است به همین دلیل باید در انتخاب و خرید آن نهایت دقت را به کار برد.
لطفا در مورد انواع کایت ها و بردها توضیح دهید؟
کایت ها دو شاخه می شوند کایت هایی که باد می شوند که خودش سه مدل می شود.یک شاخه دیگر کایت هایی هستند که روی برف استفاده می شوند.
برد ها هم سه مدل دارند، یک مدل هست دو لبه که با آن هم چپ می شود رفت و هم راست و در آموزش ما از این نوع برد استفاده می کنیم.یک مدل دیگر هست که یک لبه دارد و فقط یک سمت می رود.یک مدلی هم جدیدا اضافه شده که بردهای فویل است و روی دو مدل دیگر که نام بردم قابلیت نصب شدن را دارد و برای استفاده روی موج ها مناسب است.
برنامه بعدی شما چیست؟
در حال حاضر من در صدد گذراندن دوره های آموزشی این رشته ورزشی هستم.این دوره ها به صورت حرفه ای در ایران برگزار نمی شود و برای گذراندن این دوره ها باید به کشور دیگری رفت.البته اگر دقیق تر بگویم در ایران این رشته آموزش داده می شود ولی متاسفانه افرادی هستند که سابقه مربیگری و مهارت کافی در این رشته را ندارند.
دوره ها زیر نظر چه موسسه ای برگذار می شود؟
قویترین سازمان آموزش دهنده رشته ورزشی کایت بردینگ در دنیا “International Kiteboarding Organization” IKO است.این سازمان بهترین استانداردها را دارد و از نظر رعایت ایمنی کاملترین است.این سازمان در همه جای دنیا کایت اسکول دارند که متاسفانه در ایران هنوز وجود ندارد و امیدوارم که به زودی بتوانیم در کشور خودمان این موسسات آموزشی بین المللی را داشته باشیم.
KishGuide-LifeStyle
آموزش های این موسسه به چه صورت است؟
آموزش ها با استانداردهای مشخص و دارای 4 مرحله است که بعد از گذراندن این مراحل،شخص ابتدا کمک مربی، بعد مربی مرحله اول بعد از گذراندن یک دوره چند ساعته مربی مرحله دو و در نهایت فرد به مرحله امتحان گیرنده می رسد.
به نظر شما پتانسیل کشور ما در این رشته چقدر است؟
ما در ایران پتانسیل خیلی خوبی برای این ورزش داریم هم به لحاظ ساحل هایی که در کشورمان هست و هم علاقه ای که بین جوان ها هست.بسیاری از کشورها هستند که فقط یک ساحل ماسه ای دارند و باد و امروز الان به مرکز کایت برد دنیا تبدیل شده اند و توریست از همه جای دنیا به آن جا می رود.کیش این پتانسیل را دارد اگر از آن استفاده کنیم.و به نظرم اگر تبلیغات بین المللی داشته باشیم می توانیم جذب توریست هم داشته باشیم.از آنجا که بادها فصلی است و زمستان اینجا با کشورهای دیگر تفاوت دارد، اگر تبلیغات کنیم می توانیم توریست هایی که فقط کایت بردینگ و کایت سرفینگ می کنند را به جزیره جذب کنیم.البته فقط کیش این پتانسیل را ندارد و ما ساحل های خوب دیگری از جمله قشم، ساحل ناز،بندرعباس،بوشهر،چابهار و... هم این پتانسیل را دارند.
اگر کسی به شما مراجعه کند و بگوید به این رشته ورزشی علاقه دارد،شما چه توصیه و کمکی به او می کنید؟
من حاضرم اگر کسی واقعا علاقه داشته باشد این رشته را یاد بگیرد به طور رایگان به او آموزش بدهم و اسپانسر تجهیزات ورزشی ام (شرکت آکوالند) حاضر است لوازم لازم را برای یادگیری در اختیار او قرار بدهد.تنها هدف ما اینست که این رشته را در ایران معرفی کنیم و استعدادها را کشف کنیم.
سابقه این ورزش چند سال است؟
این ورزش جدیدی است و مثل کیبل اسکی تازه المپیکی شده است. مسابقات کایت هم دو نوع است.یک مدل فقط راید است و یک مدل فقط تیریک است.تا سن 28 سالگی شما می توانید این ورزش را به صورت قهرمانی انجام دهید و مدال طلای شما واقعا طلاست.بعد از 28 سالگی مدال طلایی که می گیرید مدال پیشکسوتی است.
KishGuide-LifeStyle
آیا این ورزش محدودیت سنی دارد؟
دوستان من که در حال حاضر در این رشته فعالیت می کنند 40 ساله هستند.خود آقای کابرینا همانطور که گفتم سن بالایی دارد و محدودیت سنی ندارد این ورزش.
شما چند سال است که با این ورزش آشنا شدید؟
ما حدود دو سال است که با این ورزش آشنا شدیم و مطلب جالب برای ما این بود که بعدا متوجه شدیم افراد دیگری هم در ایران بودند که به این رشته علاقه داشتند.در حال حاضر در فضاهای مجازی دوستان خیلی خوبی پیدا کردیم که علاقمندند یا خودشان به حدی رسیدند به جزیره می آیند و با هم تمرین می کنیم.
با تشکر از شما که با روی خوش و شوق و علاقه فراوان اطلاعات بسیار خوبی را در زمینه کایت بردینگ در اختیار ما و مخاطبان راهنمای کیش قرار دادید.

دیدگاه شما
مجید محمدزاده
سلام خسته نباشی میخواستم قیمت نو و دسته دوم کایت بورد را بدونم و کجا میتونم خریداری کنم
سهیل نامی
من خیلی دوست دارم این رشته رو یاد بگیرم.ممنون برای اطلاعات خوبی که در این مصاحبه دادید.لطفا راههای تماس با مربیان این رشته را هم در سایت بگذارید.ممنونم
دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نام و نام خانوادگی:

ایمیل:

دیدگاه خود را وارد کنید:

گزارش تصویری کیش
گزارش تصویری - کنسرت احسان خواجه امیری در کیش
گزارش تصویری - کنسرت الكترونيك (كيشيزا) در کیش
گزارش تصویری - کنسرت هوروش بند در کیش
گزارش تصویری - کنسرت امیر عباس گلاب در کیش
گزارش تصویری - کنسرت آرش و مسیح در جزیره کیش
گزارش تصویری - کنسرت گروه ماکان بند در جزیره کیش
مصاحبه
موسيقي پاپ كلاسيك، قرباني آشفته بازار موسيقي امروز
کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش
گفتگو با خانم سهرابی مدیراملاک آنیل
مرجان نورد جزیره در آرزوی بلند کردن پرچم ایران
با موج ها می رقصد
بیست هزار تومان رویایی در خلیج فارس
ستاره ورزشی جزیره
عاشق ساحل طلایی کیش هستم
فود گپ - آخرین نظرات
کيش- هشتگ مفتش گرونه بيشنهاد ميکنم اصلا نريد بجز هزينه زياد و اتئلاف وقت چيز ديگه اي نداره
کيش- هشتگ مفتش گرونه بيشنهاد ميکنم اصلا نريد بجز هزينه زياد و اتئلاف وقت چيز ديگه اي نداره
ناشناس قيمت غذا در کيش به نسبت بقيه شهرها بالاتره اما کيفيت خيلي خوب هم بينشون هست