راهنمای جزیره کیش

گفتگو با خانم سهرابی مدیراملاک آنیل

451

مشارکت خانم ها درفعالیت های اجتماعی یکی از نقاط قوت هر اجتماعی بوده و باعث پیشرفت هرچه بیشتر وبهتر آن جامعه می باشد.خانم سهیلا سهرابی دبیر بازنشسته آموزش و پرورش، یکی از اعضائ هیئت مدیره اتحادیه املاک کیش و مدیر دفتر املاک آنیل، یکی از خانم های موفق، فعال و شریف در جزیره و در صنف مشاورین املاک هستند که در تمام کارها صداقت و ایمان را سرلوحه کار خود دارند. گفتگوی زیر حاصل گپ و گفت صمیمانه ایشان با راهنمای کیش است.


لطفا خودتان را معرفی کنید.
من سهیلا سهرابی هستم.مدت 27 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم و بعد از بازنشستگی به دلیل علاقه ام به بحث خرید و فروش املاک این دفتر را افتتاح کردم.
چه دلیلی باعث شد جزیره را برای زندگی انتخاب کنید؟
ما از حدود 24 سال پیش به سرمایه گذاری در کیش از طریق خرید ملک و مغازه اقدام کرده بودیم.از همان دوران من از فضای زیبا،پاکی و آرامش خاص جزیره به زندگی در اینجا علاقمند شدم. من احساس می کنم خیابانهای کیش از همه جای دنیا به آسمان نزدیکتر هستند و من بالاتر از سطح زمینم.هرچند این احساس خلاف واقع و خلاف علم است چون پایین ترین سطح ممکن برای زمین کنار دریاها است ولی من احساس خوبی نسبت به جزیره دارم و جزیره را خیلی دوست دارم.به همین خاطرسال 82 به همراه خانواده برای زندگی به کیش آمدیم.
در آموزش و پرورش در چه سمتی فعالیت می کردید و چه خاطراتی از آن دوران دارید؟
من لیسانس آموزش ابتدایی دارم و در مقطع ابتدایی تدریس می کردم.9 سال آخر کارم در جزیره بود و رتبه برتر تدریس کشوری و استانی را کسب کردم.حدود 8 سال سرگروه آموزشی پایه چهارم بودم.سعی می کردم در حد خودم دینم را به اجتماع ادا کنم و عقیده داشتم که یک معلم باید سعی کند که حتی الامکان مطالب را سر کلاس جمع کند و دانش آموز را به طور کامل تفهیم کند. به همین خاطر در مدت 27 سالی که معلم بودم هیچ کلاس خصوصی با هیچ شاگردی برنداشتم که خدایی نکرده بخواهم پولی از کسی بگیرم.
اگر بنا به دلایلی برای دانش آموزی کلاس خصوصی می گذاشتم هیچ وجهی از آنها دریافت نمی کردم و آن ها برای تشکر برای من هدایایی می آوردند.مثلا یادم می آید یکی از شاگردانم برای من یک بلوز و یکی دیگر برای من یک جعبه شیرینی آورد.اینها برای من خیلی ارزشمند بود و از جمله خاطرات شیرین من از آن دوران است.
از چه سالی این دفتر را افتتاح کردید و مهمترین اصلی که در کار رعایت می کنید چیست؟
مجوز این دفتر را ما اواخر سال 89 گرفتیم و حدود 6 سال است که اینجا فعالیت داریم.صداقت در کار برای من مهمترین امر است.قطعا در هر کاری یک سری راههای فرعی برای کسب درآمد هست که به لطف خدا من سعی کردم از آن راهها مبرا باشم و همیشه در چارچوب قانون فعالیت کرده ام.
شاید کمتر خانمی را دیدیم که دفتر املاک افتتاح کرده باشد، به چه دلیل این کار را انتخاب کردید؟
من از قدیم به خرید ملک علاقه داشتم و همیشه اعتقاد دارم که ملک را نباید فروخت و باید مثل انرژی از حالتی به حالت دیگر تبدیل شود ولی از بین نرود. (با لبخند) داشتن ملک شخصی برای ما ایرانی ها جزیی از فرهنگمان است.ما دوست داریم زحماتی که برای خانه مان می کشیم اعم از دکوراسیون داخلی،باغچه و گلدون ها بعد از اتمام قرارداد از دست ندهیم.
چطور با دید منفی که نسبت به این شغل در جامعه وجود دارد، برخورد می کنید؟
بله متاسفانه درباره نمایشگاه ماشینی ها و املاکی ها تصور خوبی در جامعه وجود ندارد ولی من اعتقاد دارم، می شود یک نمایشگاه ماشینی یا املاکی بود و خوب بود. از آنجا که من یک معلم بودم انتظار خطا هم از من نمی رود و شکر خدا تا به حال هیچ گونه خلاف و خطایی در کارمان نداشتیم.
انجام چه کارهایی در این دفتر ممنوع است؟
پاکی کار و نان حلال برای من خیلی اهمیت دارد.ممکن است کسی بیاید پیش ما که به اصطلاح پول لازم است.ما می توانیم عرصه را برای او تنگ کنیم و شخص را وادار کنیم که ملکش را زیر قیمتی که می بایست بفروشد ولی ما ز این کارها نمی کنیم و تا به حال سعی کردیم در هر معامله ای حقوق همه رعایت شود.
یا به طورمثال یک چیزی بین املاکی ها مرسوم است مبنی بر اینکه می گویند املاکی ها بالا بود می گیرند به این معنا که مالک به ما مراجعه می کند و می گوید ملک من را متری 4 میلیون بفروشید ولی عده ای از املاکی ها می گویند من مثلا 4200متری می فروشم، بالابودش برای خودم.این کار در دفتر من ممنوع است و هرکس این کار را بکند اخراج می شود چون من این کار را به هیچ عنوان قبول ندارم.
برای رعایت حقوق خریداران یا مستاجران چه اقداماتی انجام می دهید؟
ممکن است در فایل هایی که به ما ارائه می شود فایل هایی باشد که از لحاظ کیفیت پایین باشند.ما حتی الامکان سعی می کنیم این فایل ها را به افراد معرفی نکنیم و نسبت به مبلغی که میخواهند سرمایه گذاری کنند به آنها مشاوره های درست و صادقانه می دهیم.سعی می کنیم کاری را به آنها ارائه کنیم که فردا دچار مشکل نشوند چون هر اتفاقی در آینده پیش بیاید از چشم ما دیده می شود.
آیا تا به حال با نارضایتی یا شکایتی از سمت مراجعین به این دفتر مواجه شده اید؟ ما تابه حال مشکلی با کسی نداشتیم به جز مواردی که بعضی ها دریغ می کنند از پرداخت حق کمیسیون املاک که مجبور شدیم برای پیگیری به شورای حل اختلاف مراجعه کنیم.ما فقط کمیسیونی را که اتحادیه و سازمان منطقه آزاد برای ما در نظر گرفته دریافت می کنیم و مبلغ اضافه تری نمی گیریم.
به هرحال هزینه های این دفتر خیلی بالاست و ما دست کم ماهی 8 میلیون تومان هزینه ثابت داریم که بعضی ماهها به 12 میلیون هم رسیده است.درحال حاضر هم با توجه به وضعیت بازار مسکن، ما درآمد بالایی نداریم که بخواهیم هزینه هایمان را تامین کنیم ولی با این وجود حتی اگر شده از جیب خودمان خرج کنیم،هیچ کاری خلاف قانون،اخلاق و شرع انجام نمی دهیم.چون خطا کردن باعث می شود که اعتمادها از بین برود.من معتقدم انسان ابتدا در برابر خدای خودش مسئول است بعد در برابر کسی که به ما اعتماد می کند و ما را وکیل و مشاور خودش در سرمایه گذاری می داند.
از چه شهری به جزیره مهاجرت کردید و دل بریدن از زادگاه،دوستان و آشنایان برای شما سخت نبود؟
من از شهر برازجان بوشهر به کیش آمدم.در علم روانشناسی انسانها از نظر روحی و روانی، یا درونگرا هستند یا برونگرا. افراد برونگرا که تعاملات اجتماعی زیادی دارند کمتر می توانند مهاجرت کنند ولی افراد درون گرا راحتتر می توانند.من کلا طبع شاعرانه و درون گرایی دارم به همین دلیل خیلی راحت تر با این قضیه کنار آمدم.البته همسر من در ابتدا موافق نبود چون بازاری بود و در بازار برازجان مغازه داشت ولی در نهایت راضی شدند.در ابتدا من یک سال انتقالی گرفتم و به همراه 4 فرزندم به جزیره آمدیم و همسرم کار نقل و انتقال کارهایشان را انجام دادند.آن یک سال خیلی به ما سخت گذشت چون کیش آن زمان مثل امروز آباد نبود و مشکلات خاص خودش را داشت.
همسر و فرزندانتان به چه کاری مشغول هستند؟
همسر من در جزیره مغازه طلا فروشی دارند.ما چهار فرزند داریم یک پسر و سه دختر.پسربزرگم کارشناسی ارشد MBA می خواند.دختر بزرگم فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه شیراز است. دختر دیگرم پردیس دانشگاه تهران رشته معماری قبول شده و دختر کوچکم کلاس نهم است.
از اعضای خانواده فرد دیگری در کیش زندگی می کند؟
بله،برادر من سال 67 مسئول مخابرات اینجا بود و در جزیره حضور دارند . در آن سال ها ما با کمک ایشان در جزیره مغازه خریدیم و سرمایه گذاری کردیم.در حال حاضر هم برادرزاده من اینجا کامپیوتر تدریس می کنند و مدیر بازار زیتون هستند.
برای اینکه زندگی در جزیره برای شما یکنواخت نشود چه فعالیتهای دیگری غیر از کار در این دفتر انجام می دهید؟
من هرصبح به دفتر می آیم و گاهی کنار دریا می روم، پیاده روی می کنم.گاهی اوقات هم برای تنوع به همراه همسرم و بچه ها به رستوران می رویم. درضمن، من دستی هم به قلم دارم و گاهی شعر و متن ادبی می نویسم و آنها را در اینستاگرام خودم منتشر می کنم.به تازگی یکی از دانش آموزان قدیم من که اکنون مهندس پتروشیمی و شاعر است شعرهای من را در پیج دیگری در اینستاگرام با عنوان شعرانه (sharaaane) منتشر می کند.
با تشکر از فرصتی که در اختیار پورتال راهنمای کیش قرار دادید و با متانت فراوان به پرسش های ما پاسخ گفتید، لطفا آخرین شعرتان را برای ما بفرمایید.

من خدایی دارم
لب سجاده ی هر روز و شبم
عطر یاس و گل سرخ
و همان رایحه ی عشق به او
همه دنیای من است
و همین سبزی احساس
برایم کافیست که فقط شعر بگویم از او
و در اندیشه ی باورهایم
بستایم و سر سجده گذارم بر خاک
و بگویم که خدایا دوستت دارم من

عکس: عباس اشکواری

دیدگاه شما
حسین محمودی دهشتران
بسیار زیبا من عید نوروز میام کیش میام دفترتون برای اجاره خانه
دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نام و نام خانوادگی:

ایمیل:

دیدگاه خود را وارد کنید:

گزارش تصویری کیش
گزارش تصویری - کنسرت احسان خواجه امیری در کیش
گزارش تصویری - کنسرت الكترونيك (كيشيزا) در کیش
گزارش تصویری - کنسرت هوروش بند در کیش
گزارش تصویری - کنسرت امیر عباس گلاب در کیش
گزارش تصویری - کنسرت آرش و مسیح در جزیره کیش
گزارش تصویری - کنسرت گروه ماکان بند در جزیره کیش
مصاحبه
موسيقي پاپ كلاسيك، قرباني آشفته بازار موسيقي امروز
کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش
گفتگو با خانم سهرابی مدیراملاک آنیل
مرجان نورد جزیره در آرزوی بلند کردن پرچم ایران
با موج ها می رقصد
بیست هزار تومان رویایی در خلیج فارس
ستاره ورزشی جزیره
عاشق ساحل طلایی کیش هستم
فود گپ - آخرین نظرات
کيش- هشتگ مفتش گرونه بيشنهاد ميکنم اصلا نريد بجز هزينه زياد و اتئلاف وقت چيز ديگه اي نداره
کيش- هشتگ مفتش گرونه بيشنهاد ميکنم اصلا نريد بجز هزينه زياد و اتئلاف وقت چيز ديگه اي نداره
ناشناس قيمت غذا در کيش به نسبت بقيه شهرها بالاتره اما کيفيت خيلي خوب هم بينشون هست