راهنمای جزیره کیش

پری دریایی کیش

0053

پریا علی نژاد یکی از ورزشکاران فعال جزیره است که در رشته های مختلف از جمله اسکواش و شنا عناوین قهرمانی کسب کرده و در رشته های دیگری از جمله غواصی و کایت بردینگ فعالیت می کند.این بانوی ورزشکار علاوه بر تفریح و ورزش به آموزش همین رشته ها مشغول است و امیدوار است روزی فرا برسد که همه بانوان ایرانی بتوانند لذت زندگی ورزشی را تجربه کنند.آنچه می خوانید حاصل یک گفتگوی دوستانه و صمیمانه با این بانوی ورزشکار جزیره است.


لطفا خودتان را برای ما معرفی کنید و بفرمایید از چه سالی و چرا برای زندگی به جزیره کیش آمدید؟
من پریا علی نژاد متولد سال 1370 هستم و 25 سالمه.به دلیل اینکه پدرم محیط تهران را دوست نداشت و می خواست ما در یک شهر خوب با آرامش و با کیفیت بالا زندگی کنیم از سال 1377 همراه با خانواده برای سکونت به جزیره کیش آمدیم.
شما 7 ساله بودید که به جزیره آمدید.در آن سال ها به جز درس و مدرسه چه فعالیت هایی داشتید؟
بله من هفت ساله بودم که به جزیره آمدیم.اولین کاری که پدرم کرد من و خواهر و برادرم را در کلاس های آموزش شنا ثبت نام کرد.کل سال های مدرسه ،من عضو تیم شنای کیش بودم و در مسابقات تهران و خود جزیره عناوین قهرمانی کسب کردم.
چند خواهر و برادر دارید؟آیا آنها هم مثل شما ورزشکار هستند؟
من یک خواهر و یک برادر دارم که هردو مربی غواصی هستند.همچنین برادرم مدیر کلوپ آکواریوس است.
از چه زمانی وزش حرفه ای را شروع کردید؟
من یک خواهر و یک برادر دارم که هردو مربی غواصی هستند.همچنین برادرم مدیر کلوپ آکواریوس است.
سال 81 ورزش اسکواش تازه به جزیره آمده بود و مربی پاکستانی بود.همان زمان یکی از دوستانم به من گفت یک ورزش جدید به جزیره آمده که خیلی هیجان انگیز است برو ببین اگر علاقمند شدی میتوانی ادامه بدهی.من یک جلسه رفتم و خیلی از این ورزش خوشم آمد.از آن زمان شروع کردم هرروز اسکواش تمرین کردن و به دلیل هیجان خیلی بالایی که دارد خیلی به این رشته علاقمند شدم.همانطور که می دانید اسکواش دومین ورزش پرتحرک دنیاست و خیلی لذت بخش و هیجان انگیز است.
با تمرین های زیاد،کم کم قوی شدیم و وارد تیم شدیم و در مسابقات شرکت کردیم.اسکواش رده بندی سنی دارد و من آن زمان در رده ی سنی زیر 13 سال در مسابقات داخلی شرکت می کردم چون در آن زمان هنوز اسکواش در ایران خیلی رشد نکرده بود که فدراسیون تصمیم بگیرد در مسابقات جهانی شرکت کند.از زیر 13 سال شروع کردم پی در پی مقام های اول کشوری کسب کردم تا به رده سنی زیر 19 سال رسیدم.در آن زمان وارد تیم ملی شدم و به مدت دو سال و نیم بازیکن تیم ملی بودم و در مسابقات برون مرزی آسیا که در کشور هند برگذار شد شرکت کردم.
در اسکواش چه مقام هایی کسب کردید؟
در این رشته مقام اول کشوری ودوم آسیایی را کسب کردم و در بسیاری از المپیادهای کشوری مقام آوردیم.در اولین و دومین المپیاد، هم به صورت تیمی و هم به صورت انفرادی مقام اول را کسب کردم.
KishGuide-LifeStyle-Pary چرا شنا را به صورت حرفه ای دنبال نکردید؟
پیشرفت در رشته شنا در کشور ما خیلی سخت است و به دلیل محدودیت هایی که هست امکان مسابقه در کشورهای دیگر وجود ندارد و تو نمی توانی از یک سقفی فراتر بروی.
از اسکواش چطور به دریا و غواصی روی آوردید؟
در همان زمان که من اسکواش کار می کردم به واسطه اینکه برادرم مربی غواصی بود،به صورت تفریحی چندین بار همراه با برادرم غواصی کردم.در این دوران درسم تمام شده بود و از طریق سهمیه قهرمانی که داشتم در دانشگاه تهران رشته تربیت بدنی می خواندم ولی چون در جزیره بزرگ شده بودم، زندگی تنها در تهران برایم خیلی سخت بود. به همین دلیل درسم را نیمه کاره رها کردم و به جزیره برگشتم و شروع کردم به غواصی کردن. البته در حال حاضر دنبال این هستم که درسم را ادامه دهم.(با خنده)
غواصی را تا کجا ادامه دادید؟
مدرک مربیگری غواصی ام را گرفتم و به موازات مدرک مربیگری شنا را هم گرفتم.
شما اولین خانمی هستید که در جزیره کایت سواری می کند.لطفا در این باره توضیح بفرمایید.
بله بعد از غواصی رشته کایت سرفینگ را آموزش دیدم و همانطور که گفتید اولین خانمی هستم که در ایران کایت سرف می کند.
به جز شنا و غواصی چه ورزش های دیگری می کنید؟
علاوه بر اینها من روزها به باشگاه می روم، اسکی روی آب می کنم و شبها تنها می روم لب ساحل می دوم،دوچرخه سواری می کنم و تی آر ایکس کار می کنم.
KishGuide-LifeStyle-Pary چرا تنها؟
البته بعضی وقتها با خواهرم و چند نفر دیگر از دوستانم می روم ولی متاسفانه کسی خیلی مشتاق ورزش کردن نیست به همین دلیل گفتم اکثرا خودم تنها می روم ورزش می کنم.من خیلی دوست دارم خانمها ورزش کنند.خیلی از خانمها به من پیام میدهند از شهرهای مختلف و اظهار می کنند که دوست دارند غواصی کنند.من به همه میگویم اگر کیش هستید حتما بیاید با هم برویم غواصی کنیم.من خیلی دوست دارم افراد علاقمندی باشند با هم یک تیم تشکیل بدهیم و ورزش کنیم.
همانطور که گفتید،علاقه به ورزش کردن این روزها خصوصا در شهرهای بزرگ کم رنگ شده.به نظر شما ورزش نکردن چه تاثیری بر زندگی انسانها دارد؟
در شهرهای بزرگ همه درگیر ترافیک و شلوغی و سرو صدا و آلودگی هوا هستند و آرامش خود را گم کردند.اولین توصیه من به همه آن ها اینست که بروند ورزش کنند یا حداقل نیم ساعت در طول روز بروند شنا کنند چون آب خیلی به آدم آرامش می دهد.به نظر من ورزش کردن روح آدم را خیلی بزرگ می کند.
KishGuide-LifeStyle-Pary آیا این رشته هایی را که در آن ها مدرک مربیگری دارید،آموزش می دهید؟
بله من تمامی این رشته ها را به طور خصوصی آموزش می دهم.
برای غواصی از کجا باید شروع کرد؟
اگر می خواهید غواصی کنید من توصیه می کنم چنانچه تا کنون تجربه این کار را ندارید یکی دوبار به صورت تفریحی،غواصی کنید ببینید علاقه دارید یا نه.چون خیلی از خانم ها که برای غواصی می آیند از مواجهه با دنیای زیر آب،به طور مثال از ماهی های زیر آب می ترسند.که البته به نظر من کسانی باید بیایند غواصی که بدانند کجا می روند و آمادگی دیدن دنیای زیر آب را داشته باشند.
تفاوت های میان غواصی به صورت تفریحی و آموزشی در چیست؟
اگر برای تفریحی بخواهید غواصی کنید نیازی به بلد بودن شنا نیست چون مربی همراه شما است و از اول تا آخر شما را کنترل می کند و حواسش به همه چیز هست.ولی برای آموزش غواصی توانایی شنا کردن ضروری است.
دوره های آموزشی غواصی به چه صورت است؟
دوره های آموزشی غواصی مرحله ای است.به طور مثال مرحله اول open water است که شما 4 الی 5 بار تا عمق 18 متری غواصی می کنید و یک سری اصول ابتدایی را مثل ماسک درآوردن و کنترل خود زیرآب را یاد می گیرید.درمرحله دوم اصول دیگر مثل نحوه دادن احیای تنفسی به شخص دیگر را یاد می گیرید.در مراحل مختلف همینطور اصول را یاد می گیرید تا در آخرین مرحله،که مرحله دایو مستر است کمک مربی غواصی می شوید.
مدرک مربیگری و کمک مربیگری غواصی را کجا صادر می کند و اعتبار آن به چه صورت است؟
در کیش دو کمپانی وجود دارد برای ارائه مدرک غواصی کمپانی پدی مراحلش همان بود که توضیح دادم.کمپانی دیگر کمپانی سی مس است که مراحلش یک ستاره دوستاره سه ستاره است.این دو کمپانی هر دو بین المللی است و مدرکش معتبر است و تفاوتی با هم ندارد. با گذراندن دوره ها و داشتن این مدرک،هرکس به هر کجای دنیا که برود می تواند غواصی کند.
اگر کسی بخواهد به طور حرفه ای این ورزش را دنبال کند چه تجهیزاتی باید داشته باشد؟
تجهیزاتی که برای غواصی کردن باید داشته باشید عبارت است از، ماسک،فین،لباس غواصی،اسنوکر و... البته برای شروع اگر بخواهید بروید زیر نظر یک کلوپ آموزش ببینید تجهیزات را در اختیار شما قرار می دهند.
KishGuide-LifeStyle-Pary هزینه هر ترم برای آموزش و گرفتن مدرک به طور میانگین در چه حدودی است؟
هزینه دوره های آموزشی متغیر در حدود هر ترم 800 هزار تومان تا یک میلیون تومان است.
دنیای زیرآب با دنیای بالای آب که ما تجربه حضور در آن را داریم چه تفاوت هایی دارد؟
دنیای زیر آب دنیای دیگری است.انقدر آرامش دارد که من بیشتر زمان هایی که فکرم مشغول باشد فقط می روم زیر دریا و واقعا آرامش پیدا می کنم.دیدن ماهی ها و زندگی آ نها واقعا من را آرام می کند.
تجربه شما از زندگی زیر آب چه تاثیری روی شخصیت شما گذاشته است؟
توضیح دادنش خیلی سخت است. وقتی با دنیای زیرآب آشنا میشی انقدر انرژی مثبت از دریا می گیری که هم به آرامش میرسی و هم خودت و دنیا را بهتر می شناسی.قشنگی هایش را بیشتر میبینی و دوست داری همین حس خوبی را که از دریا و ورزش کردن خودت گرفتی به بقیه منتقل کنی.حتی اگه بتوانی برای لحظه ای یک لبخند به لب شخص دیگری بیاوری این خیلی حس خوبی است.
آیا پدر و مادر هم اهل ورزش هستند؟
بله،بابا و مامان هر دو اهل ورزش و پیاده روی هستند.
بنابراین شما یک خانواده ورزشکار هستید.ورزش کردن چه تاثیری بر خانواده شما گذاشته و ارتباطات شما به چه صورت است؟
ما یک خانواده پر از انرژی مثبت، شاد و پرهیجان هستیم.هرکس وارد خانه ما می شود این حس را کاملا از ما می گیرد و به زبان می آورد.هر وقت که دور هم جمع باشیم دوست داریم دوستانمان هم کنارمان باشند.خیلی وقتها با هم می رویم ورزش و تفریح و دریا و خانوادگی کنار هم شنا می کنیم.من همیشه خدا را به خاطر جو صمیمی و مثبتی که در خانواده مان داریم شکر می کنم.
خانم علی نژاد عزیز بسیار ممنون از شما که با روی گشاده ساعتی را به گفتگو با پورتال راهنمای کیش اختصاص دادید.

دیدگاه شما
ساعد
تیتر مصاحبه جالب بود :)
دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نام و نام خانوادگی:

ایمیل:

دیدگاه خود را وارد کنید: