راهنمای جزیره کیش

موسيقي پاپ كلاسيك، قرباني آشفته بازار موسيقي امروز

449

در روزگار غریبی که هنر اصیل به جبر زمانه در پستوی تاریک خانه نهان شده و غیراصیل ها با سرعت هرچه بیشتر می تازند و سور عزای هنر را بر سفره نشسته اند،هنوز انگشت شمار هنرمندان با اصالتی هستند که علیرغم تازیانه های که بر روح و جانشان نشسته و کم کار شدند اما تن به شرایط نسپردند وامید خود را برای گذار از این دوره از دست نداده اند.


میلاد رحیمی یکی از آخرین آهنگسازان و خوانندگان سبک پاپ کلاسیک که موسیقی را در محضر اساتیدی همچون بابک بیات آموخته یکی از آن معدود هنرمندانی است که برای خود و مخاطبش ارزش قایل است و اصالت را به زرق و برق شهرت های دروغین گذرا نفروخته است.
آهنگساز و ترانه خوانی که مورد آماج بی مهری تهیه کنندگان تاجر پیشه ی موسیقی و عدم حمایت مسئولین قرار گرفت اما گله نکرد و گفت:
اگه شکستیم بی صدا،به شب نشستیم گله نیست،اگه سکوت سهممون
قصه نیست

این خواننده و آهنگساز سبک پاپ کلاسیک، پس از انتشار آلبوم موفق خود این روزها با یکی از تهیه کنندگان موسیقی مذاکراتی برای برگزاری کنسرت در تهران و شهرستان ها انجام داده و همچنین به زودی آلبوم دوم و سومش روانه بازار می شود.
آنچه می خوانید حاصل گپ دلنشین پورتال جامع راهنمای کیش با این هنرمند است.

• خودتان را معرفی کنید و بفرمایید موسیقی را از کجا شروع کردید؟
میلاد رحیمی هستم.موسیقی را از سال 1381 در محضر زنده یاد استاد محمد نوری و زنده یاد استاد بابک بیات و همزمان آقای اسفندیار قره باغی آموختم.اصلی ترین استاد من بابک بیات بود و من سولفژ را در محضر ایشان فراگرفتم و این افتخار را داشتم که آخرین آهنگ با تنظیم ایشان برای من ساخته شد.بعد از فوت استاد بیات با آهنگسازان دیگر کار کردم.
• از اولین آلبومتان "سکوت دریا" بگویید.
آلبوم "سکوت دریا" در سال 1383 کلید خورد و انتشار آن تا سال 1385 به طول انجامید.در ابتدا قرار بود این آلبوم بر مبنای 10 قطعه با آهنگسازی و تنظیم استاد بابک بیات انجام شود اما متاسفانه به دلیل بیماری استاد این کار ممکن نشد و فقط قطعه "سکوت دریا" با شعری از بابک صحرایی از ایشان است.
قطعات دیگر را با اساتید آهنگساز دیگری از جمله آقایان امیر بکان،تورج شعبانخانی،محمدرضا چراغعلی،پویا نیک پور،علی موثقی و ستار اورکی ساخته شد.
در نهایت این آلبوم با 8 قطعه پس از نزدیک به 5 سال منتشر شد.

• دلیل این وقفه طولانی انتشار آلبوم چه بود؟
بیشترین وقفه به دلیل بیماری استاد بیات بود و بعد مشکلاتی که از سمت وزارت ارشاد برای صدور مجوز پیش آمد.

• یکی از پرسش های مهم همه طرفداران صدای شما اینست که دلیل کم کاری این سال ها چیست؟!
مهم ترین دلیل کم کاری من به دلیل بی مهری و کم لطفی تهیه کنندگان است.سبک موسیقی من پاپ کلاسیک است که به موسیقی دهه پنجاه معروف است و ریشه اش بر میگردد به زمان قبل از انقلاب که از اسفندیار منفردزاده شروع شد تا استاد بابک بیات و دیگراساتید این سبک موسیقی بر نمی تابد که با هر ساز و هر فرم و هر تنظیمی بتوان کاری را ساخت.به همین دلیل از آنجا که تمام کارهای من به صورت ارکسترال (سازهای زنده) اجرا می شود و این کار هزینه و زمان زیادی می برد،کمتر تهیه کننده ای حاضر می شود زمان و هزینه برای تولید آلبوم با این کیفیت صرف کند.
تهیه کنندگان امروز به دنبال موسیقی های عامه پسند با هزینه تولید بسیار کم هستند چون اینها قبل از تهیه کنندگی تاجر هستند.
من به عنوان یک خواننده نمی توانم خودم به تنهایی آهنگ را بسازم،بخوانم،تنظیم کنم و همه مراحل را از پیش تولید گرفته تا تولید و پخش را انجام دهم.این یک تراژدی نشدنی است و گلایه ی مردم را به همراه دارد.
این وظیفه بر عهده ی وزارت ارشاد و حوزه ی هنری است که از هنرمندان حمایت کنند ولی متاسفانه هیچ حمایتی انجام نمی شود.

• بنابراین شما معتقدید، مهم ترین دلیل نابودی بعضی از سبک های موسیقی از جمله سبک پاپ کلاسیک در کشور از جانب تهیه کنندگان و عدم حمایت مسئولان است؟
بله دقیقا.من با بسیاری از مطرح ترین شرکت ها در بازار موسیقی صحبت کردم اما همه متفق القول معتقد بودند که آلبوم با این هزینه برای امروز نیست. در جوامع دیگر همه نوع موسیقی اعم از سخت و آسان وجود دارد و به طور مثال شما هرگز نمی شنوید که اپرا نباید باشد چون هزینه بسیار بالایی دارد.
موسیقی تاریخ مصرف ندارد ولی در کشور ما گویی اراده ای برای از بین رفتن و به فراموشی سپرده شدن این سبک موسیقی وجود دارد.
تهیه کنندگان امروزی ضربه بزرگی به هنر اصیل وارد کرده اند و هنرمندان را مجبور به عرضه ی آثار سریع و آسان می کنند چون کارهای سهل الوصل هزینه کمی دارد ولی ساخت یک قطعه در سبک موسیقی من هزینه بالایی دارد و برای تهیه کننده توجیه اقتصادی ندارد.

• نظر شما درباره ی سبک های جدید موسیقی که امروز شاهد آن هستیم چیست؟
من هیچ مشکلی با موسیقی امروز ندارم و آن را گوش می دهم ولی معتقدم انواع موسیقی باید باشد و مسئله اصلی اینست که جایگاه موسیقی ما که پایه گذار و ریشه دار است، کجاست؟!
من از کار و صدای بعضی از خوانندگان جدید، لذت می برم ولی مسئله اینست که خواندن به این سادگی که امروز انجام می شود نیست.خواندن پرورش می خواهد.خواندن یعنی خوانش یعنی ارائه،یعنی بدانی چطور از حس صدا و دیافراگم استفاده کنی.متاسفانه امروز کمتر خواننده ای دلش به حال هنر می سوزد،برای گوش مخاطب خود احترام قائل است و به دنبال ماندگاری است.

• چه برنامه هایی پیش رو دارید؟
آلبوم دوم من در مرحله میکس است و به زودی منتشر می شود.نام این آلبوم که البته هنوز قطعی نشده "سالهای خیالی" است.
موزیک ویدئوی یکی از آهنگ هایم در مرحله پیش تولید است.این موزیک ویدئو که قرار است توسط یک تیم حرفه ای ساخته شود سناریوی خاصی دارد و به شیوه ای متفاوت فیلمبرداری خواهد شد.
آلبوم سوم من در مرحله پیش تولید است. این آلبوم فرم جدیدی نسبت به دو آلبوم قبلی دارد. گرایش این آلبوم به موسیقی الکترونیک است و تلفیق سبک پاپ کلاسیک و موسیقی الکترونیک است.نام آلبوم سوم هنوز مشخص نیست.
ترانه های دو آلبوم آخر از کارهای خانم فریبا وکیلی و آقایان محمدعلی شیرازی،عبدالجبار کاکایی،بابک صحرایی،یغماگلرویی،اهورا ایمان و داوودبصیری است.
همچنین برنامه ریزی هایی برای برگزاری کنسرت در تهران و شهرستان ها انجام دادیم که به زودی اخبار آن منتشر می شود.
با تشکر از شما بابت زمانی که در اختیار پورتال جامع راهنمای کیش قرار دادید.

دیدگاه شما
دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نام و نام خانوادگی:

ایمیل:

دیدگاه خود را وارد کنید:

گزارش تصویری کیش
گزارش تصویری - کنسرت احسان خواجه امیری در کیش
گزارش تصویری - کنسرت الكترونيك (كيشيزا) در کیش
گزارش تصویری - کنسرت هوروش بند در کیش
گزارش تصویری - کنسرت امیر عباس گلاب در کیش
گزارش تصویری - کنسرت آرش و مسیح در جزیره کیش
گزارش تصویری - کنسرت گروه ماکان بند در جزیره کیش
مصاحبه
موسيقي پاپ كلاسيك، قرباني آشفته بازار موسيقي امروز
کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش
گفتگو با خانم سهرابی مدیراملاک آنیل
مرجان نورد جزیره در آرزوی بلند کردن پرچم ایران
با موج ها می رقصد
بیست هزار تومان رویایی در خلیج فارس
ستاره ورزشی جزیره
عاشق ساحل طلایی کیش هستم
فود گپ - آخرین نظرات
کيش- هشتگ مفتش گرونه بيشنهاد ميکنم اصلا نريد بجز هزينه زياد و اتئلاف وقت چيز ديگه اي نداره
کيش- هشتگ مفتش گرونه بيشنهاد ميکنم اصلا نريد بجز هزينه زياد و اتئلاف وقت چيز ديگه اي نداره
ناشناس قيمت غذا در کيش به نسبت بقيه شهرها بالاتره اما کيفيت خيلي خوب هم بينشون هست