راهنمای جزیره کیش

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش

476

كايت بردينگ يكي از رشته هاي جذاب و هيجان انگيز در دنياست كه اختراع آن قدمت چنداني ندارد. اين رشته حدود ٢ سال است كه به صورت آكادميك در ايران آموزش و تمرين می شود. با توجه به علاقمندان بسيار زياد اين رشته در سطح دنيا و افزایش روز به روز،شمار آن ها از یک سو و همچنين امكانات طبيعي و منحصر به فرد كيش براي اين ورزش در كل دنيا از سوی دیگر،كايت بردينگ مي تواند به برند ورزشي جزيره كيش تبديل شده و از طريق جذب گردشگر داخلي و خارجي موجب عبور از بن بست و ركود اقتصادي آن شود. آنچه مي خوانيد گفتگوي صميمانه حميد شمالي رئيس انجمن كايت بردينگ ايران درباره معرفی و جایگاه کایت بردینگ در ایران با پورتال جامع راهنماي كيش است.


لطفا خودتان را معرفی کنید و با توجه به فعالیتی که در حال حاضر دارید بفرمایید چه چیزی شما را سمت ورزش های آبی کشاند؟
حمید شمالی هستم متولد سال 1361در بندرعباس. پدرم کارمند کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بودند . به همین واسطه از کودکی هیچ گاه دور از آب و دریا نبودم . از کودکی یکی از علائقم این بود که با پدر بروم محیط کارشون ، اونجا بزرگترین اسکله تجاری کشور با کشتی های اقیانوس پیما بود . همچنین خاطرم هست هر صبح جمعه با همراهی ایشون و دو خواهر دیگرم به کناره ساحلی بندرعباس میرفتیم و اونجا بازی میکردیم . در واقع آشنایی و ارتباط اولیه من با دریا از همین برنامه صبح های جمعه در کنار پدر شروع شد .
در هر حال من در یک شهر بندری دنیا آمدم و از زمانی که خودم رو شناختم دریا نیز کنارم بوده.

اولین رشته ورزشی که به سراغش رفتید مربوط به ورزشهای آبی و دریایی بود؟
خیر - اولین ورزشی که یاد گرفتم هیچ ربطی به آب و دریا نداشت. اولین رشته ورزشی ام تکواندو بود. سال 1988 آقای فیصل دانش که یک بندرعباسی بودند اولین مدال المپیک تاریخ تکواندو ایران را گرفته بودند و این موضوع موجی را برای یادگیری این رشته در هرمزگان به وجود آورده بود. به همین دلیل من هم به این رشته روی آوردم ولی از آنجا که ورزش های خشن زیاد با روحیه من سازگار نیست این رشته را ادامه ندادم.
بنظرم سال 1379 بود که در یکی از برنامه های تلویزیونی دیدم که در بندرعباس دیوار سنگ نوردی آورده اند . برایم رشته جذابی بود. جزو اولین نفراتی بودم که در این رشته در هرمزگان ثبت نام کردم . سپس از طریق سنگنوردی با رشته کوهنوردی که بخشی از بدنه فدراسیون کوهنوردی است آشنا شدم. تا قبل از این کوهنوردی در هرمزگان بواقع کوهپیمایی بود اما چون همواره دوست دارم هر چیزی رو به غایت و در نهایت حرفه ای گری دنبال کنم با همراهی چند نفر از دوستان هم سن رشته کوهنوردی تخصصی رو در هرمزگان پایه ریزی کردیم . در اوایل دهه 80 بنده و دو تن از کوهنوردان هرمزگانی برای اولین بار در صعود زمستانی فدراسیون کوهنوردی به قله سبلان شرکت کردیم . از گرمای 40 درجه هرمزگان تا دمای منفی 20 درجه مشکین شهر.
در 19 سالگی مسئول کمیته کوهپیمایی هیئت کوهنوردی شهرستان بندرعباس شدم و این اولین باری بود که در سیستم مدیریت ورزش سمتی داشتم و به طور تخصصی روی یک توسعه یک رشته کار کردم.

اغلب بچه های جنوب بشدت فوتبالی هستند . چرا شما به سمت این رشته نرفتید؟ اصلا طرفدار چه تیمی هستید؟
واقعاً هیچ وقت فوتبال را دوست نداشتم و ندارم . البته انصافاً بازیم هم خوب نیست و هیجان مردم برای فوتبال رو درک نمیکنم . طرفدار هیچ تیمی در فوتبال نیستم . بیشتر مواقع از جمع شدن دوستانم یا خلوت شدن خیابان متوجه میشوم امروز بازی تیم ملی فوتبال ایرانه . چند روز پیش متوجه شدم تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی فوتبال صعود کرده . نفهمیدم کی شروع شد و کی تموم شد (با خنده).
همیشه این سوال در ذهنم بود اگر قرار است در شهرهایی مثل تهران،اصفهان و شیراز ورزش هایی مثل کوهنوردی،فوتبال،والیبال یا اسکی روی برف انجام بشه حتما اقتضای اون محیط چنین ورزش هاییست ولی من که در بندرعباس و شهری ساحلی زندگی می کنم چه ورزشی را باید انجام بدهم.

رشته دانشگاهیتان چه بود و چطور توانستید در سن 22 سالگی مسئول کمیته کوهنوردی هیئت کوهنوردی استان هرمزگان شوید؟
ورودی سال 80 دانشگاه ملی هرمزگان در رشته فیزیک کاربردی هستم . در آنجا نیز در سال 1381 انجمن کوهنوردی دانشگاه هرمزگان را تاسیس کردم . با تیم خوبی که در کنار هم فعال بودیم فعالیتمان به قدری زیاد بود که بودجه انجمن ما از بودجه انجمن فوتبال دانشگاه بیشتر بود و نفوذ بیشتری در واحد ورزش یا حتی معاونت فرهنگی دانشگاه داشتیم. در دهه 80 که بندرعباس امکانات تفریحی زیادی نداشت و البته هنوز هم ندارد ، اردوهای ورزشی کوهپیمایی دانشگاه با استقبال بی نظیری مواجه بود. در برهه ای از زمان بیش از 60 درصد کل دانشگاه از خدمات انجمن کوهنوردی دانشگاه استفاده میکردند . فکر نکنم هنوز هیچ تشکل دانشجویی در دانشگاه هرمزگان توانسته باشد به چنین گستردگی خدماتی دست یافته باشد .
همانطور که می دانید دهه 80 اوج فعالیت تشکل های سیاسی و فرهنگی دانشجویی بود ، در همین شرایط تشکل ورزشی ما تنها تشکل ورزشی سازمان یافته با سیستم اداری ، دفتر کار بود . انجمن کوهنوردی ما یک بورد اختصاصی خیلی بزرگ داشت که کلیه فعالیت هایمان در اونجا منعکس میشد . برای اینکه بتونم اون فضا را براتون ترسیم کنم ، داشتن بورد در راهرو دانشکده مهندسی برابر بود با داشتن یک مغازه دو نبش وسط میدان اصلی شهر و یا داشتن کلید کل صدا و سیما.( با خنده)
تقویم ورزشی انجمن های تخصصی تا قبل از انجمن ما معنا نداشت.صرفا مدیریت ورزش دانشگاه یک تقویم کلی ورزشی برای تمام رشته های دانشگاه بود اما ما یک تقویم زمانی و یک تقویم بودجه ای داشتیم که در ابتدای هر سال به دانشگاه ارائه می دادیم. همچنین گزارش عملکرد انجمن در قالب مکتوب ، مصور و حتی گزارش ویدئویی در بازه های سه ماهه به دانشگاه ،اداره کل تربیت بدنی و معاونت ورزش وزارت علوم ارسال میشد. همه اینها کافی بود که یک نفر به سمت مسئول کوهنوردی یک استان منصوب بشود.
با تمام این توصیفات من به عنوان یک بندرعباسی و ساحل نشین همواره این دغدغه را داشتم که ورزش من باید متناسب با هویت بومی و منطقه ای ام باشد . سالها بعد متوجه شدم هویت من دریاست .

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش بعد از دانشگاه هم فعالیت های ورزشی تان را ادامه دادید؟
پس از دانشگاه به واسطه شغلم مدتی از ورزش دور شدم. شغل من به شکلی بود که ارتباط تجاری زیادی با اقصی نقاط جهان داشتم. در اواخر دهه هشتاد هر ماه یا هر دوماه یکبار بایستی به امارات سفر میکردم . یکبار در کنار ساحل با وسیله ای مواجه شدم توی هواست و اشخاص با یک تخته بر روی آب سر میخورند . بعد از پس و جو متوجه شدم نامش کایت بردینگ است. اینجا همان ایده ای که از نوجوانی داشتم برایم زنده شد . یک رشته ورزشی متناسب با هویتم .
از این پس هر بار که به امارات سفر میکردم بخشی از آموزش خودم رو تکمیل میکردم اما همین وقفه ها و نداشتن تجهیزات در ایران منجر به طولانی شدن مدت یادگیری ام شد .در نهایت در یکی از سفرها یک ست کامل خریدم و زین پس هر زمان در بندرعباس باد می وزید با آزمون و خطاهای بسیار سعی در تمرین و یادگیری می کردم.
این جریانات مربوط به چه سالی است؟آیا در آن زمان این ورزش در ایران هم انجام می شد؟
این قضایا مربوط به سال 89-90 هست.آن زمان تلاش کردم پیگیری کنم آیا اشخاص دیگری هم این ورزش رو در ایران انجام میدهند یا خیر . هرچه در اینترنت جستجو کردم چیزی نیافتم ، به همین دلیل من فکر می کردم تنها شخصی باشم که کایت بردینگ می کند. این خیلی بد بود ، چون کسی حرفم را نمی فهمید و من مجبور بودم به تنهایی تمرین کنم. به دلیل نداشتن مربی در ایران خاطرم نیست چند بار زمین خوردم یا چندبار مصدوم شدم . اما آنقدر زیاد بود که دوستانم به شوخی میگفتند "تو بیش از آنکه تمرین کنی، مصدومی" (با خنده)
روزی در کنار ساحل با شخصی آشنا شدم که این رشته را میشناخت . خیلی برایم جالب بود . حامد برخوردارزاده که در حال حاضر یکی از مربیان خوب کشورمان است.
آنجا من متوجه شدم که یک سری از ورزشکاران دیگر پیش از من به واسطه آنکه رشته اصلی ورزشی شان پرواز با پاراگلایدر بوده با این رشته آشنا و کایت بردینگ می کردند . در واقع بخشی از کایت بردینگ به پرواز در آوردن و کنترل کایت بعنوان یک سیستم پرنده است . شباهتی با رشته پاراگلایدر.

اولین شخصی که رشته کایت بردینگ را به ایران آورد چه کسی بود؟
آقایی به نام مسعود مهرکی زاده در سفر به آفریقای جنوبی (یکی از مهمترین قطب های رشته کایت بردینگ) با این رشته آشنا شده ، آموزش گرفته و به ایران بازمی گردند . براساس اطلاعات و دانش من ایشون اولین نفری بودند که در ایران کایت بردینگ کرده اند. ایشون هم در ایران به چند نفر دیگر از جمله حامد برخوردار زاده آموزش داده اند.
در واقع اگر بخواهم دقیق تر بگویم ، هسته اصلی اولین گروه کایت بردینگ ایران مسعود مهرکی زاده،کیوان آریان پور،حامدبرخوردارزاده و من بودیم.
البته چند نفر دیگر هم بودند که جسته گریخته آموزش می دیدند ولی بدلیل آنکه وسیله نداشتند یا خیلی جدی در این فضا نبودند در همین اواخر به جمع رایدر های کشور اضافه شدند . به طور مثال خانمی از کیش که هم دوره آموزشی آقای برخوردار زاده هستند ولی به تازگی رایدر شدند.

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش با توجه به اینکه این رشته در ایران فراگیر نشده بود، تجهیزات ورزشی را چطور تهیه می کردید؟
در ایران فروشنده تجهیزات کایت بردینگ یا تعمیرکار قطعات وجود نداشت . هر شخصی که به خارج از ایران سفر میکرد یا ارتباطی داشت سفارش تجهیزات میداد یا خودش در سفر خرید میکرد . در حوزه تعمیرات هم براساس نیاز ، خودمان در فضای اینترنت جستجو میکردیم و با دیدن ویدئوهای آموزشی تعمیر تجهیزات این ورزش را یاد می گرفتیم . آقای برخوردار زاده نیز بواسطه تبحر قبلی در تعمیر پاراگلایدر دارای تجربه بیشتری بود و هنوز هم حامد دکتر تجهیزات ماست.

چقدر طول کشید تا این رشته را یادگرفتید؟
آموزش و تسلط من به این رشته به دلیل نبود امکانات آموزشی و مربی و همچنین نبود تجهیزات 2 سال زمان برد.بخشی از آموزش های من در دبی بود ، مواردی هم از حامد برخوردار زاده کمک گرفتم . ولی بیش از همه ساعتها در یوتیوب ویدئو دیدم و تمرین کردم و بارها مصدوم شدم. آنقدر در آب افتادم و مصدوم شدم تا بلاخره یاد گرفتم. این موضوع به این دلیل بود که آموزش ها در آن موقع بشکل خود آموز و تجربی بود. امروز با حضور مربی در ایران ، کارآموز پس از 10 الی 15 ساعت تمرین و بدون کوچکترین خراشی می تواند براحتی راید کند.

دوره های تخصصی آموزش این رشته در دنیا چطور برگزار می شود؟
در دنیا دو مرکز در حوزه برگزاری دوره های آموزشی کایت بردینگ فعال است . عمومی ترین آن سازمان غیرانتفاعی(IKO) است که دوره های مختلفی را از سطوح رایدری تا انواع مربیگری ها و کلینیک های تخصصی برگزار می کند . این سازمان یک مرکز غیر انتفاعی آموزشی تجاری است اما گواهینامه های آن مورد تایید فدراسیون جهانی بادبانی و انجمن جهانی کایت بردینگ (IKA) نیست. مرجع دیگر برگزاری و صدور گواهینامه ، انجمن بین المللی کایت بردینگ (International Kiteboarding Association) است که بخشی از بدنه فدراسیون جهانی بادبانی (ISAF) و کمیته بین المللی المپیک (IOC) است . مدارک صادر شده توسط IKA در تمام بدنه و ساختار ورزش جهان و کلیه کشورها به رسمیت شناخته می شود . ما نیز در فدراسیون قایقرانی و انجمن کایت بردینگ ایران نیز به فراخور قوانین ملی و بین المللی ، گواهینامه های مورد تایید فدراسیون جهانی بادبانی و IKA را به رسمیت می شناسیم .

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش اما شما در ابتدا مدرک مربیگری IKO را گرفتید . چرا؟
دقت کنید ، زمانی که من برای گذراندن مربیگری اقدام کردم ، ایران هنوز عضو IKA نشده بود و نمی توانست مربی در این حوزه داشته باشد . لذا ابتدا برای دوره مربیگری IKO اقدام کردم .چون نیاز به وجود آموزش صحیح و آکادمیک رو بشدت احساس میکردم . لذا در خارج از کشور ابتدا در دوره کمک مربیگری شرکت کرده و سپس دوره مربیگری را گذراندم. در واقع من اولین مربی کایت بردینگ تاریخ ایران شدم . در حوزه IKO هنوز هم مربی دیگری در ایران نداریم.
بعد از گذراندن این دوره تازه متوجه شدم آموزش آکادمیک تا چه اندازه برای یک مربی تاثیرگذار است و یک مربی برای ارائه یک آموزش اصولی و ایمن می بایست دهها پارامتر را در نظر بگیرد تا بتواند یک شاگرد را به سلامت به یک رایدر تبدیل کند.
در فروردین امسال هم دوره مربیگری IKA را در جزیره کیش با همراهی 9 نفر دیگر شرکت نمودم و هم اکنون مربی رسمی بین المللی فدراسیون جهانی بادبانی در رشته کایت بردینگ هستم.

چطور این رشته را به فدراسیون قایقرانی معرفی کردید.آیا از همان ابتدا از معرفی یک رشته جدید استقبال شد؟
همانطور که پیش از این خدمتتان عرض کردم ، کایت بردینگ از کلاس های فدراسیون جهانی بادبانی (ISAF) است . در ایران رشته های بادبانی زیر مجموعه فدراسیون قایقرانی است . اغلب مردم نمی دانند آنچه ما به عنوان فدراسیون قایقرانی ایران می شناسیم در واقع فدراسیون کانو ، روئینگ و بادبانی است . ترکیب سه فدراسیون جهانی در یک فدراسیون ملی .
ما گزارشی را از طریق هیئت قایقرانی هرمزگان به فدراسیون قایقرانی ایران ارسال نمودیم . رئیس فدراسیون قایقرانی آقای ناخدا امینی به صورت کاملا حرفه بدون اعلام نظر موافق یا مخالفت اولیه ، صحت ادعای ما مبنی بر اینکه رشته کایت بردینگ زیرمجموعه ورزش های بادبانی است را از فدراسیون جهانی بادبانی استعلام نمودند. پس از حصول اطمینان ، در زمستان 94 از بنده برای حضور در جلسه هیئت رئیسه فدراسیون قایقرانی جهت تصمیم گیری در مورد اضافه شدن این رشته به مجموعه رشته های فدراسیون دعوت بعمل آمد.
در همین جلسه تمام دلایل و برنامه ها را بهمراه مستندات علمی و قانونی ارائه دادیم و با مساعدت هیئت رئیسه بخصوص جناب دکتر مونسان (مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش) تصمیم گرفته شد که کایت بردینگ به رشته های رسمی فدراسیون قایقرانی ایران اضافه گردد. از اسفند ماه 94 انجمن کایت بردینگ فدراسیون قایقرانی ایران بشکل رسمی به بدنه ورزش کشور ملحق شد و بنده هم طی حکم ریاست محترم فدراسیون وظیفه یافتم برنامه و سیاست های مورد نظر فدراسیون قایقرانی ایران و انجمن جهانی کایت بردینگ رو در ایران پیاده سازی کنم. ما هم اولین برنامه خود را عضویت رسمی در ساختار بین المللی این ورزش قرار دادیم و در بهار سال 1395 ایران در انجمن جهانی کایت بردینگ صاحب کرسی و حق رای شد .

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش بعد از عضویت در انجمن جهانی کایت بردینگ ،چه کردید؟
اولین اقدام بعد از عضویت در انجمن جهانی کایت بردیگ ، درخواست برگزاری دوره مربیگری در ایران را داشتیم . این کار یک سال طول کشید و در فروردین سال 1396 ما اولین دوره مربیگری کایت بردینگ را در جزیره کیش برگزار کردیم.
در این دوره 10 نفر از بوشهر،هرمزگان،کیش، فارس و استان تهران شرکت کردند. این مدرک بسیار مهمی است و درحال حاضر در کل دنیا تعداد اندکی چنین مدرکی دارند. امروز هریک از این مربیان می توانند در بدنه کایت بردینگ در هر کشوری بعنوان مربی مشغول بکار شوند.

هزینه های برگزاری چنین دوره ای را چطور تامین کردید؟
هزینه این دوره جمعاً حدود 50 میلیون تومان شد . بخش اعظم حمایت مالی و اجرایی برگزاری این دوره توسط شرکت "مکین دریا" تامین شد و بخشی را هم خود شرکت کنندگان پرداخت کردند. برای برگزاری این دوره آموزشی یک ریال از فدراسیون قایقرانی یا معاونت ورزش کیش کمکی دریافت نکردیم.

مهم ترین فاکتورهای مورد نیاز برای فراگیر شدن این رشته درایران چیست؟
برای فراگیر شدن رشته کایت بردینگ ما چند موضوع رو در دستور کار قرار دادیم . اولاً این رشته از انحصار یک نقطه از کشور خارج شود . تا پیش از این کایت بردینگ صرفا در کیش فعال بود . دوم نیاز به مربیانی داشتیم که بتوانند کایت بردینگ را در سطح پایه و عمومی به علاقه مندان آموزش دهند . امروز ما در بوشهر، بندرعباس ، قشم و کیش کمیته های کایت بردینگ را در هیئت های قایقرانی فعال داریم و به کار آموزش اصولی مشغولند. امروز ما دغدغه ای از باب بدنه آموزشی مناطق هدف نداریم. در واقع ماشین تولید ورزشکارمان تکمیل است.

جایگاه کایت بردینگ به عنوان یکی از رشته های جدید در دنیا کجاست؟
کایت بردینگ در بعد عمومی به عنوان یک ورزش مفرح ، جذاب و هیجان انگیز دارای یکی از بالاترین نرخ های رشد ورزش در جهان است. تا امروز نزدیک به 4 میلیون نفر در دنیا کایت برد را بعنوان ورزش و تفریح انجام می دهند. این برای رشته ای که کمتر از 20 سال از عمرش نمی گذرد عدد بسیار بالاییست . در یکی از شهرهای کوچک کشور ترکیه در هر فصل کایت بردینگ که از اردیبهشت آغاز و تا مهر ادامه دارد حدود 4000 نفر کایت بردینگ آموزش می بینند . جالب توجه اینکه ترکیه اصلا جزو کشورهای مطرح کایت بردینگ دنیا هم نیست.

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش سازمان منطقه آزاد کیش و معاونت ورزش برای معرفی و شکوفایی این رشته حمایتی انجام داد؟
بگذارید ابتدا بصراحت خدمتتان عرض کنم . حساب همکاران ساختمان مرکزی سازمان منطقه آزاد کیش از معاونت ورزش برای توسعه رشته کایت بردینگ جداست .
سیاست های کلان سازمان منطقه آزاد کیش بر اساس حفظ محیط زیست جزیره است . کایت بردینگ و رشته های بادبانی جزو رشته های ورزشی کاملا سازگار با طبیعت و محیط زیست بوده و می تواند یکی از برندهای ورزشی جزیره باشد. ما در ساحل غربی جزیره از کلبه هور تا ابتدای میدان جاسک ،یک بخش بسیار بزرگ کم عمق داریم. همچنین بدلیل بکر بودن ، آرامش بسیار زیادی در این منطقه حاکم است.
دکتر مونسان اعتقاد داشتند ساحل شرقی بدلیل وجود هسته مرکزی شهر و وجود کلوپ های تفریحی متعدد محل استقرار و حرکت شناورهای موتوری است. اما سواحل غربی بکرتر بوده و به دلیل ویژگیهای منطقه ای ، شناورها نیز نمی توانند به آبهای ساحلی نزدیک شوند به همین جهت باید ورزش و تفریحاتی در آنجا رشد و توسعه یابد که کمترین تجاهم زیست محیطی و آلودگی صوتی را داشته باشند.
ایشان به عنوان بزرگترین حامی رشته کایت بردینگ در کشور که خودشان عضو هیئت رئیسه فدراسیون قایقرانی هستند، بخشی از ساحل غربی جزیره را به همراه یک ساختمان در مجاورت آن به عنوان مرکز کایت بردینگ کیش به ما اختصاص دادند. داشتن چنین فضایی بدون توجه خاص ایشان ،آقای ابراهیمی (مدیرکل حوزه ریاست)، آقای امینی (رئیس فدراسیون)، آقای مرادی( دبیر فدراسیون) و آقای صادقی کیا (رئیس هیئت قایقرانی کیش و مدیرعامل مکین دریا) غیرممکن بود.
ایشان همچنین مبلغ 20 میلیون تومان جهت خرید تجهیزات به ورزش کایت بردینگ هدیه دادند و با استفاده از آن و رایزنی با تامین کنندگان خارجی توانستیم به ارزش بیش از 30 میلیون تومان تجهیزات وارد کنیم .

چرا حساب اشخاص ساختمان مرکزی و معاونت ورزش جزیره کیش را از هم جدا کردید؟
ما هر ماه تمام فعالیت های انجام شده در انجمن را ارزیابی و گزارش مربوطه را به فدراسیون قایقرانی ارسال می کنیم . در این بین برخی از اقدامات انجام شده ، برخی طبق برنامه در حال اجرا ، تعدادی نیز به کندی در حال انجام یا کاملا متوقف شده اند . برای نمونه ، دوره مربیگری کایت بردینگ با حمایت آقای صادقی کیا و هزینه شرکت کننده ها بوده . هر دو اعزام به مسابقات ترکیه و قطر( تیم اجرایی و داوری) با هزینه شخصی انجام شده است. همچنین دعوت از رئیس انجمن جهانی کایت بردینگ به کیش با حمایت مالی آقای صادقی کیا صورت گرفت . کمک هزینه خرید تجهیزات با دستور مستقیم مدیرعامل سازمان ، پیگیری های جناب ابراهیمی و پرداخت توسط معاونت مالی صورت گرفت.
اما درحال حاضر 10 پروژه داریم که تمام اقداماتی که می بایست توسط ما انجام میشد صورت گرفته ولی در معاونت ورزش بلاتکلیف مانده و پاسخ شفافی هم داده نمی شود. از ساختمان کایت بردینگ که 8 ماه تکلیف آن را روشن نکردند و ما تاکنون نتوانستیم هیچ استفاده ای از آن محل بکنیم تا پروژه آموزش کایت بردینگ به بچه های مدارس و غیره...
پروژه آموزش کایت بردینگ برای کودکان ( کایتو کیدز) با مشارکت انجمن بین المللی کایت بردینگ فقط در فیلیپین و فرانسه انجام شده و اگر معاونت ورزش همکاری های لازم را بکند، ایران سومین کشوری خواهد بود که این آموزش ها را اجرا خواهد کرد .
ما با یکی از بهترین متخصصان توسعه طرح های ورزش های بادبانی جهان مذاکره کردیم ، ایشان پذیرفتند با هزینه ای بسیار اندک مشاور توسعه رشته های بادبانی کیش شوند. این موضوع در هیئت رئیسه فدراسیون قایقرانی با حضور دکتر مونسان مطرح شد و بسیار مورد توجه ایشان قرار گرفت . شرکت مکین دریا اعلام آمادگی نمود تقریبا نیمی از هزینه اجرای طرح را در قالب حمایت مالی پرداخت نماید . طرح برای اجرایی شدن به معاونت ورزش فرستاده شد ولی نتیجه آن همچنان نامشخص است.
از 15 دی ماه سال 1395 که من وارد جزیره شدم و قرار بود این کارها اجرا بشود ولی تاکنون معطل مانده است. آن انتظاری که ما از معاونت ورزش داشتیم متاسفانه در عمل چیزی ندیدیم.
به جرات باید بگویم بخش اعظمی از فعالیت روزانه من در کیش،بردن نامه ها به معاونت ورزش و ظهر برگرداندن بدون نتیجه آنهاست.
البته در این موقعیت جا دارد از جناب آقای اسدی پویا مدیر هیئت های ورزشی و سایر همکاران بدنه کارشناسی ایشان تشکر ویژه نمایم. اما دیدگاه شخص معاون ورزش سازمان به هیچ وجه همسو با سیاست های مدیرعامل حداقل در حوزه رشته های دریایی و بادبانی نیست .

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش مزیت رشد و شکوفایی رشته کایت بردینگ در شهرهای ساحلی و جزایر نسبت به سایر ورزش ها چیست؟
هر شهری باید براساس ویژگیهای فیزیکی مردم و اقلیم آن، امضای ورزشی خود را داشته باشد. رشته های بادبانی و خصوصا کایت بردینگ می تواند امضای ورزشی شهرهایی باشد که در کنار دریا قرار گرفته اندو از باد مناسب نیز برخوردارند.
فراهم کردن و نگهداری زیرساختها برای اغلب رشته های ورزشی نیازمند بودجه ای میلیاردی است. اما کافیست ما این رشته را به مردم معرفی کنیم . خودشان می روند در دریای خدادادی با باد خدادادی که هیچ مبلغی بابت ساخت و نگهداری آن پرداخت نمیکنیم ،ورزش و تفریح سالم می کنند. در حوزه عمومی ، کایت بردینگ محدودیت سنی ندارد و علاقه مندان از 10 تا 70 سال می توانند کایت بردینگ کنند . برخلاف تصور عمومی نیازی به آمادگی جسمی خاصی هم نیست و صرفا آشنایی با فنون شنا برای یادگیری این رشته کفایت می کند. کل وسیله های ورزشی این رشته برای یک خانواده در صندوق عقب یک خودرو جا می گیرد و هزینه نگهداری هم ندارد.
همچنین براساس همین ویژگی ها در حوزه قهرمانی نیز به دلیل زیرساخت های موجود می توانیم کیش را تبدیل به پایگاه رشته های بادبانی کنیم.

به نظر شما کایت بردینگ می تواند سهمی در حوزه جذب توریسم داخلی و خارجی داشته باشد؟
کایت بردینگ از رشته های ورزشی سفر محور است. غالب درآمد برخی از شهرها در جهان از توریسم کایت بردینگ است.
ما ایمیل های بسیار زیادی از علاقه مندانی که تمایل دارند در فصول پائیز و زمستان برای کایت بردینگ به جزیره کیش بیایند ، دریافت میکنیم . در این فصول که کل نیمکرده شمالی و اروپا در سرما و یخبندان است ، آن ها مجبورند به مناطقی نظیر آفریقای جنوبی ، مصر یا استرالیا سفر کنند. مزیت نسبی ما نسبت به آن مناطق تفاوت نرخ ارز و در نتیجه ارزان شدن سفر برای آنهاست .
گردشگرانی که برای ورزش کایت بردینگ به ایران سفر می کنند صرفاً با دیدگاه ورزشی سفر نموده اند به همین دلیل ما براحتی می توانیم با حفظ قوانین و فرهنگ عمومی جامعه پذیرای آنها باشیم . موضوع توریسم ورزشی برای سایر رشته هایی نظیر رفتینگ ، کوهنوردی ، غواصی و... نیز قابل تعمیم است. در حوزه گردشگر داخلی نیز توسعه گردشگری ورزشی دریایی بخصوص در حوزه بادبانی و کایت بردینگ صرفاً در منطقه جنوب کشور قابل اجراست که این خود مزیتی رقابتی با سایر مناطق گردشگر پذیر داخلی نظیر اصفهان و شیراز و تبریز است.

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش مزیت سواحل کیش نسبت به دیگر سواحل جهان برای برگزاری مسابقات چیست؟
ساحل شرقی جزیره کیش یکی از بهترین نقاط برای برگزاری مسابقات کایت بردینگ در کل جهان است و ما سواحل و دریا با چنین ویژگی هایی در چند نقطه محدود و مشهور جهان مانند استرالیا ، اسپانیا و جنوب فرانسه داریم.
در مسابقات ترکیه و قطر امکان برگزاری و اسکان تیم ها در کنار ساحل وجود نداشت. در این مسابقات مسابقات برای اتاق داوری، تیم اجرایی، اتاق ورزشکاران در کنار ساحل چادر زده بودند . در صورتیکه ما در ساحل مارینای کیش همه امکانات را از هتل لوکس 5 ستاره تا مجموعه مجهز تفریحات دریایی همان جایی است که قرار است مسابقات در آنجا برگزار شود. آن هم با بهترین کیفیت.
با توجه به موارد فوق الذکر و بازدید رئیس انجمن جهانی کایت بردینگ از امکانات جزیره کیش و همچنین مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون قایقرانی ایران در نظر داریم در سال 2018 میزبان مسابقات جهانی گلدکاپ (بالاترین حد مسابقات جهانی کایت بردینگ) در جزیره کیش باشیم. با توجه به تجربیاتی که در طول مسابقات مختلف داشتیم در نظر داریم استاندارد جدیدی در حوزه میزبانی مسابقات کایت بردینگ به جهان ارائه دهیم و پس از آن معیاری برای کیفیت برگزاری مسابقات در دنیا باشیم.

برآورد مالی شما برای برگزاری مسابقاتی در این سطح در کیش چقدر است؟
برآورد هزینه ما برای این میزبانی 400 میلیون تومان است.

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش برنامه و هدف گذاری شما برای این رشته تا پایان سال جاری چیست؟
در کوتاه مدت در حوزه عمومی در نظر داریم تا پایان سال جاری 100 رایدر در سطح کشور داشته باشیم تا بتوانیم از بین این افراد بهترین ها را جهت دعوت به اردوی تیم ملی در پایگاه کیش انتخاب کنیم.

بزرگترین مانع برای داشتن تیم ملی کایت بردینگ و شرکت در مسابقات جهانی را چه می دانید؟
بزرگترین مشکل ما برای داشتن تیم ملی کایت بردینگ در ایران تهیه تجهیزات است.تهیه هر ست ورزشی سطح قهرمانی برای هر ورزشکار نزدیک به 50 میلیون تومان است . بدون هزینه های شرکت در مسابقات ، رفت وآمد ، اقامت ، پشتیبانی و...
در واقع ما برای تشکیل تیم ملی حداقل به 300 میلیون تومان جهت تامین تجهیزات نیاز داریم.

تامین بودجه تیم ملی کایت بردینگ بر عهده فدراسیون قایقرانی است یا معاونت ورزش جزیره کیش؟
من معتقدم در ورزش های بادبانی،کایت بردینگ پتانسیل بسیار بالایی برای درآمدزایی وجود دارد و بخشی از تامین هزینه های ورزش قهرمانی از طریق آموزش کایت بردینگ عمومی قابل تامین است . برای اجرایی شدن این موضوع ، کافیست از طریق حمایت های داخلی بتوانیم مدارس کایت بردینگ انجمن و مدارس موجودمان را راه اندازی کنیم . این موضوع همکاری مسئولین امر را طلب می کند.
اما در بعد قهرمانی و تیم ملی کایت بردینگ ایران ما فقط منتظر همراهی و کمک فدراسیون و یا سازمان منطقه آزاد کیش نشدیم و در زمینه اسپانسرینگ داخلی و خارجی تلاش هایی را داشتیه ایم . بعنوان یک نمونه موفق شدیم نظر یکی از بزرگترین اسپانسرهای جهان در این رشته را برای حمایت از تیم ملی ایران جلب کنیم و موافقت صد درصدی را از ایشان بگیریم . ان شا الله جزئیات این حمایت را در آینده نزدیک اعلام خواهم نمود. اما بطور خلاصه عرض کنم تقریبا 40 درصد حمایت مورد نیازمان را توانستیم توسط این حامی مرتفع کنیم.

چرا با تمام این برنامه های اجرا شده ، در سطح جزیره و یا شهرهای دیگر مسابقاتی برای معرفی و تشویق مردم به این رشته برگزار نمی کنید؟
من به عنوان رئیس انجمن کایت بردینگ ایران تنها مسئول دوران تصدی خودم نیستم . موفقیت های آینده در این رشته نتیجه تامین زیرساخت ها و برنامه ریزی های امروز ماست . با توجه به توان مالی و اجرایی حال حاضر انجمن ترجیح می دهیم به جای برگزاری برنامه های سطحی کوتاه مدت و شوهای تبلیغاتی ، تمرکز بیشتری بر روی اهداف بلندمدت تر داشته باشیم.
شاید اختلاف سلیقه ما با معاونت ورزش از همین جا نشات می گیرد . (با خنده)

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش آیا خانم ها می توانند در این رشته در سطح آماتوری و قهرمانی فعالیت کنند و آیا از جانب شما حمایت می شوند؟
در برخی مصاحبه ها و صحبت ها عنوان شده که هیچ حمایتی از ورزش بانوان در رشته کایت بردینگ صورت نمیگیرد. نکته قابل تامل این است که افراد مصاحبه شونده یا اصلا کایت بردر نیستند یا حتی یکبار به فدراسیون قایقرانی یا هیئت های قایقرانی مراجعه نکرده اند و تماسی نداشته اند . به همین دلیل نقد این عزیزان را وارد نمیدانم .
سیاست و اولویت انجمن در بخش قهرمانی ، کایت بردینگ بانوان است.اگر خانم علاقمندی را در رده سنی 15-20 سال با ویژگیهای مناسب بشناسیم حتما برایش سرمایه گذاری می کنیم. رقابت در کایت بردینگ بانوان سبک تر است و در صورت تمرکز ، برنامه ریزی و تمرین صحیح با دو سال تمرین می توان به مدال فکر کرد یا حتی در جایگاه سه نفر اول جهان ایستاد.

بعد از رسمی شدن انجمن کایت بردینگ فدراسیون قایقرانی شاهد بوجود آمدن مشکلاتی با یکی از فدراسیون های ورزشی شدید. می توانید بیشتر در این رابطه توضیح دهید ؟
ما براساس قوانین قوانین رسمی و علمی جهان، انجمن کایت بردینگ را تشکیل دادیم . عده ای از سایر رشته ها با ادعاهایی جالب و گاهی خنده دار ادعا کردند که این رشته متعلق به ماست. مثلا یکسری می گفتند کایت بردینگ برای ما است چون این رشته هم مثل رشته ما یک برد دارد! یک عده دیگری می گفتند که این رشته متعلق به ماست چون ما اول آن را پیدا کردیم!!
درصورتیکه دوستان اگر خودشان یا مسئولین راس فدراسیون مربوطه پیش از چنین ادعایی یک جستجوی ساده در اینترنت می کردند متوجه دروغین بودن چنین ادعایی می شدند . نکته جالب این است که هیچ مرجع ملی و بین المللی نیز آنها را به رسمیت نمی شناسد.

با توجه به این توضیحات ، پس اصرار این گروه برای مدیریت این ورزش چیست ؟
مدیریت ورزش که چه عرض کنم !! کل فعالیت این دوستان در حوزه توسعه کایت بردینگ در حد همین ادعایشان هست. اما دو نکته را شفاف خدمتتان عرض میکنم تا موضوع روشن شود.
اول اینکه برخی از همین افراد برای آموزش کایت بردینگ به شاگردان خود می گویند که ابتدا بایستی رشته دیگری (که از قضا مسئول یا مربی آن هستند) را آموزش بگیرند. یعنی شاگرد ابتدا می بایست هزینه ای را جهت یادگیری رشته دیگری پرداخت نموده و بلیط های آن مجموعه ورزشی را خریداری نماید سپس هزینه مضاعفی را جهت یادگیری کایت بردینگ پرداخت نماید. در واقع به نام کایت بردینگ ...اما به کام دیگری.
دوم اینکه احتمالا بشکل کاملا تصادفی و خودجوش (با خنده) اغلب افراد این گروه یا خود فروشنده تجهیزات کایت بردینگ هستند یا دستی در این بازار دارند و طبیعی است که تمایل دارند در حوزه آموزش وارد شده تا از این طریق تجهیزات خود را بفروش رسانند .
بنده بصراحت اعلام می کنم ، تنها مرجع رسمی آموزش، برگزاری مسابقات ، نظارت بر عملکرد و همچنین تدوین دستورالعمل ها و قوانین در ارتباط با ورزش کایت بردینگ فدراسیون قایقرانی ایران است . اگر شخص یا گروهی دیگری ادعا کرد که مربی است حتما از او مدرک مربیگری اش را مطالبه نمایید . راحت ترین کار تماس با انجمن کایت بردینگ فدراسیون قایقرانی و گرفتن استعلام است . در حال حاضر ما در کیش،قشم،بوشهر،بندرعباس و تهران مربی رسمی داریم.
نکته ای که باید به آن توجه کرد اینست که فردی که از منابع غیررسمی آموزش ببیند ، در صورت بروز حادثه ناشی از عدم آموزش صحیح و اصولی ، هیچ نوع حمایت بیمه ای به او تعلق نمی گیرد .
در تمامی مراکز رسمی آموزش کایت بردینگ فدراسیون قایقرانی تجهیزات کایت بردینگ دراختیار شما قرار داده شده ، آموزش و تمرین در محل هایی صورت می گیرد که از پیش بازرسی شده و احتمال بروز حادثه در آنجا بسیار پایین است . با این حال در صورت بروز هر نوع حادثه ای ، فرد تحت حمایت بیمه انجمن کایت بردینگ خواهد بود .

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش آیا در مراکز تحت نظارت شما حادثه قابل توجهی رخ داده است؟
در طول یک سال و نیم فعالیت انجمن ما حتی یک حادثه جزیی هم نداشتیم . در صورتیکه آمار صدمات جسمی و خسارات مالی در افرادی که توسط افراد غیر قانونی آموزش گرفته اند قابل توجه است .

آیا شما بر مراکز آموزشی معتبر و مورد تائید انجمن و همچنین اشخاصی که به طور غیرقانونی اقدام به آموزش افراد می کنند نظارتی دارید؟
ما در حوزه نظارتی مراکز فعال خودمان را رصد کرده و آنها را از لحاظ تجهیزات،دانش و عملکرد بررسی می کنیم . اگر جایی ببینیم خارج از چارچوب قوانین عمل می کنند هیچ ابایی نداریم که مدرک آموزشی یا مجوز همکاران و دوستان خودمان را باطل کنیم . همچنین اقدامات لازم و قانونی برای برخورد با مراکز یا افرادی که به صورت غیرقانونی فعالیت کنند از قبیل فروشگاههای تجهیزات کایت بردینگ که برای فروش تجهیزاتشان اقدام به آموزش غیرقانونی می کنند،انجام شده و به زودی جلوی فعالیت آنها گرفته می شود. امیدوارم این افراد قبل از اینکه پرونده شان در مراجع قضایی موجب صدور حکم شود، دست از این اقدامات بردارند تا ما نیز از ادامه تعقیب قضایی دست برداریم.
ما به همه این افراد اعلام کرده ایم در صورتیکه تمایل داشته باشند در چهارچوب های قانونی فعالیت نمایند ، آماده حمایت و همکاری هستیم . اما درباره سلامت و ایمنی ورزشکاران و علاقه مندان ذره ای کوتاه نخواهیم آمد.

برای یادگیری کایت بردینگ داشتن چه فاکتورهایی لازم است و یک شخص با چند ساعت آموزش می تواند راید کند؟
تنها پیش نیازی که برای شروع یادگیری این رشته مورد نیاز است آشنایی با فن شنا در سطح متوسط است . شخصی که هیچ تجربه ورزشی نداشته باشد با 12 الی 15 ساعت آموزش می تواند کایت بردینگ را یاد بگیرد . البته در افراد مختلف براساس توانمندی ها و تلاش ممکن است کمی متغیر باشد.

برای آموزش کایت بردینگ چه تجهیزاتی لازم است؟
در تمامی مراکز آموزشی رسمی کشور ، تجهیزات کایت بردینگ در اختیار شخص قرار می گیرد . تنها داشتن یک دست لباس،کفش ساحلی و عینک آفتابی کفایت می کند.

کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش
راههاي ارتباط با انجمن رسمي كايت بردينگ ايران به چه صورت است؟
شماره تلفن تماس با انجمن
09396812677
ایمیل انجمن
info@irankiteboarding.ir
تلگرام و اینستاگرام
@irankitesurfing

به عنوان کلام آخر اگر نکته ای برجای مانده را بفرمایید.
سخن آخر اینکه از آقای دکتر مونسان مدیرعامل منطقه آزاد کیش که تا روزیی که در جزیره بودند بزرگترین حامی ما بودند و امیدوارم در جایگاه جدید هم از حمایتشان برخوردار شویم ، تشکر و قدردانی میکنم.
همچنین می خواهم از جناب آقای صادقی کیا مدیرعامل شرکت مکین دریا به عنوان بزرگترین حامی ورزش قایقرانی تشکر و قدردانی ویژه داشته باشم که بستر اولیه رشته کایت بردینگ را بوجود آوردند و حمایت های مالی و معنوی شان را هیچگاه از انجمن کایت بردینگ دریغ نکردند.
از جناب آقای امینی رئیس فدراسیون قایقرانی هم تشکر ویژه دارم که همیشه و در همه حال توجه ویژه ای در فدراسیون به این رشته نوپا دارند . از آقای ابراهیمی مدیر کل سابق حوزه ریاست سازمان منطقه آزاد کیش بسیار ممنونم که بسیار ما را حمایت کردند. یک تشکر ویژه هم دارم از دوست و یار همیشگی خودم آقای رومنده ، مدیرکل مارینا کیش که همیشه و همه جا همفکر و حامی بنده بودند.
از پورتال جامع راهنمای کیش هم بسیار ممنونم که در کنار ما هستند و حوزه اطلاع رسانی صحیح کایت بردینگ در حوزه عمومی و قهرمانی را برعهده دارند و در آینده حتما برنامه های زیادی با آن ها خواهیم داشت.
تشکر از شما که وقت خود را در اختیار پورتال جامع راهنمای کیش قرار دادید و صبورانه به سوالات ما پاسخ گفتید.

دیدگاه شما
دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نام و نام خانوادگی:

ایمیل:

دیدگاه خود را وارد کنید:

گزارش تصویری کیش
گزارش تصویری - کنسرت احسان خواجه امیری در کیش
گزارش تصویری - کنسرت الكترونيك (كيشيزا) در کیش
گزارش تصویری - کنسرت هوروش بند در کیش
گزارش تصویری - کنسرت امیر عباس گلاب در کیش
گزارش تصویری - کنسرت آرش و مسیح در جزیره کیش
گزارش تصویری - کنسرت گروه ماکان بند در جزیره کیش
مصاحبه
موسيقي پاپ كلاسيك، قرباني آشفته بازار موسيقي امروز
کایت بردینگ، برند ورزشی سال های آتی جزیره کیش
گفتگو با خانم سهرابی مدیراملاک آنیل
مرجان نورد جزیره در آرزوی بلند کردن پرچم ایران
با موج ها می رقصد
بیست هزار تومان رویایی در خلیج فارس
ستاره ورزشی جزیره
عاشق ساحل طلایی کیش هستم
فود گپ - آخرین نظرات
کيش- هشتگ مفتش گرونه بيشنهاد ميکنم اصلا نريد بجز هزينه زياد و اتئلاف وقت چيز ديگه اي نداره
کيش- هشتگ مفتش گرونه بيشنهاد ميکنم اصلا نريد بجز هزينه زياد و اتئلاف وقت چيز ديگه اي نداره
ناشناس قيمت غذا در کيش به نسبت بقيه شهرها بالاتره اما کيفيت خيلي خوب هم بينشون هست